Koleszterin csökkentés algákkal tanulmányok bizonyítják
Magas koleszterin csökkentése zöld algákkal
Mostanra az amerikaiak tisztában vannak azzal, hogy fenn kell tartani az egészséges koleszterinszintet a szívinfarktus és agyvérzés megelőzése érdekében, amelyek Amerikában a halálozás egyik legfontosabb oka. A koleszterinszint csökkentésének legjobb módja az étrend javítása, és mint ilyen, folyamatban vannak a koleszterinszint-csökkentő hatású természetes élelmiszerek, például halolaj és zabkorpa azonosítása.
A Zöld algák természetes élelmiszerek közé tartozik
A japán Tokai Egyetem Belgyógyászati Tanszékének egyik tanulmányában arra a következtetésre jutottak, hogy a spirulina (amint azt a BAC tartalmazza) csökkenti a szérum koleszterinszintjét, és valószínűleg kedvezően hat a szívbetegségek enyhítésére.
Harminc magas koleszterinszintű, enyhe magas vérnyomásban és hiperlipidémiában szenvedő férfinak alacsonyabb volt a szérum koleszterin-, triglicerid- és LDL-szintje (nemkívánatos zsír) nyolc héten át tartó spirulina fogyasztása után. Ezek a férfiak nem változtattak étrendjükön a spirulina hozzáadásán kívül.
Az első csoport napi 4,2 gramm spirulinát fogyasztott nyolc héten keresztül. Az összes szérum koleszterinszint négy hét alatt jelentősen, 4,5% -kal csökkent 244-ről 233-ra. A második csoport négy hétig fogyasztotta a spirulinát, majd abbahagyta. A szérum koleszterinszintje csökkent, de rövidesen visszatért a kezdeti szintre. A kutatók azt találták, hogy a trigliceridszint kissé csökkent, az LDL-koleszterin pedig 4,1 hét alatt jelentős 6,1% -kal csökkent. A szérum koleszterinszint csökkenése még nagyobb volt azoknál a férfiaknál, akiknél a legmagasabb a koleszterinszint. A tanulmány nem arra spekulált, hogy a spirulina hogyan csökkentette a koleszterint. Nem észleltek káros hatásokat.
Egy másik, patkányokkal végzett vizsgálat során a kutatók megkísérelték megtalálni azt a módszert, amellyel a spirulina csökkenti a szérum koleszterinszintjét. Felfedezt
Nyugat-németországi kutatók korábban felfedezték a koleszterinszint csökkentését a spirulinaval végzett súlycsökkentő vizsgálat során, míg a japán kutatás alacsonyabb koleszterinszintet mutatott fogyás nélkül, ami arra utal, hogy a koleszterinszint csökkentése nem függ össze a fogyással. A spirulinát azért választották ebben a vizsgálatban, mert korábban kimutatták, hogy csökkenti a szérum koleszterinszintjét patkányokban.
Hivatkozások
- Nayaka, N. és mtsai. A spirulina koleszterinszint-csökkentő hatása. Tokai Univ, Japán. Nutrition Reports Int’l, 1988. június, 37. évfolyam, 6. szám, 1329-1337. Nakaya, N. A spirulina hatása a szérum koleszterinszint csökkentésére. Tokai Univ. Haladás a Med. 1986. november, 6. évfolyam, 11. szám.
- Becker, EW és mtsai. A spirulina klinikai és biokémiai értékelése az elhízás kezelésében való alkalmazás szempontjából. Inst. Chem. Pfa
nz. Nutrition Reports International, 1986. április, Vol. 33. szám, 4. o. 565. - Devi, MA és Venkataraman, LV A kék-zöld alga spirulina platensis hipokoleszterinémiás hatása albínó patkányokban. Nutrition Reports International, 1983, 28: 519-530.
- Kato, T. és Takemoto, K. A spirulina hatása a hiperkoleszterinémiára és a zsírmájra patkányokban. Saitama Med. Főiskola, Japán. Japan Nutr Foods Assoc. Jour. 1984, 37: 321.
- Iwata, K. és mtsai. A spirulina hatása a plazma lipoprotein lipáz aktivitására patkányokban. Journal Nutr. Sci. Vitaminol. 1990, 36: 165-171.